Pratik Logo

Pratik bir blog!

Görüntülü diafon sistemleri, kartlı geçiş sistemleri, akıllı ev sistemleri, yapay zeka, güvenlik sistemleri vb. teknolojiler üzerine deneyim, gözlem ve düşüncelerimizi burada paylaşıyoruz.

Yeni Hayatımız "Temassız" Olacak

İçten, şefkatli, sıcacık bir sarılmanın huzur veren rahatlatıcı etkisini bilmeyen var mı? Kucaklaşma sevginin sıcacık ve dostça gösterilmesidir. Sarılmak insana huzur verir. Sarıldığımızda acılarımız azalıyor, mutluluğumuz çoğalıyor. 

Ünlü antropolog Desmond Morris, “Sevmek dokunmaktır” der. Gerçekten de öyle değil mi? Sevdiğimiz şeylere dokunmak isteriz. İnsanlar sevdikleri bir kumaşa bile dokunmaktan haz alır. Örneğin, yumuşacık bir saten ya da ipek kumaşa dokunmak çoğu insana haz verir.

Aşkla tutulan sıcacık bir el, sevgiyle sıvazlanan bir omuz, yürekten gelen kocaman bir sarılma bizi iyileştirmeye yetiyor. Kendimize güvenimiz artıyor, acı ve ağrılarımız azalıyor, kin, öfke, nefret duyguları yerini sevgi ve huzura bırakıyor, her şey çok daha güzel ve çok daha yaşanası oluyor.

Yapılan yüzlerce araştırma, dokunulmanın fiziksel ve psikolojik öneminden bahsederken, hayatımıza aniden giren bir virüs aramızdaki mesafeleri açtı ve bizi en temel ihtiyaçlarımızdan uzaklaştırdı.

COVID 19 ile Yeni Normal: Temassız ve Mesafeli

Diğer toplumlara nazaran Türk toplumu olarak dokunmayı ve dokunulmayı daha çok seviyoruz. Bazı kültürel alışkanlıklarımızdan vazgeçmemiz çok kolay olmayacak gibi görünüyor. Ancak şurası kesin, korona virüsle birlikte artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ne sosyal ilişkiler, ne de alışkanlıklar.

Korona ile gelen yeni normal hayatımızda, kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için, uzmanların önerdiği tüm tedbirlere önemle uymalıyız. Maske ve mesafe kuralları başta olmak üzere, olabildiğince sosyal izolasyon sağlamalıyız. Özellikle kalabalık ortamlardan uzak durmalı, asansör, merdiven korkuluğu, kapı kolu gibi çok fazla kişinin dokunduğu yerlere temas etmekten kaçınmalıyız. 

Temassız Ödeme Yapın

Nakit paranın ne kadar kirli olduğunu, bakterilerden geçilmediğini hepimiz biliyoruz. Temassız özellik sayesinde kartınız, sizin elinizden ve cüzdanınızdan başka hiçbir şeye temas etmez. Temassız ödeme, kredi kartı ile pos cihazı arasında doğrudan temas olmadan ve şifre girmeden, kartı yalnızca cihaza yaklaştırarak yapılabilen bir ödeme şeklidir. Yalnızca temassız ödeme özelliği bulunan kredi kartları ile yine yalnızca bu özelliğe sahip pos cihazlarından belirli bir limite kadar olan alışverişler, temassız ödeme ile yapılabilir. Günümüzde temassız ödeme yalnızca kartlar ile değil, akıllı telefonlar ile de yapılabilmektedir.

Kartlı Geçiş Sistemleri Kullanın

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durmaya ve ortak kullanım alanlarına temas etmekten kaçınmaya çalışıyoruz. Bazı iş yerleri bir süreliğine evden çalışma kararı alırken bazıları ise tekrar rutin çalışma hayatına dönmek zorunda kaldılar. Gerekli önlemler kapsamında tüm işyerleri, kişiler arası mesafe başta olmak üzere belirli tedbirler aldı.

Alınan önlemler kapsamında belirlenen en riskli alanlardan birisi de hiç şüphesiz giriş-çıkış kapıları oldu. İş yerlerine yapılan giriş-çıkış sürecinde belirli yoğunluklar oluşmakta, mesafeler azalmaktadır. Yaşanan bu süreçte kartlı geçiş sistemleri kullanan iş yerleri büyük avantaj sağladılar. Hem geçişlerin hızlı olarak sağlanması belirli yoğunlukların oluşmasını engellemekte hem de temassız geçiş imkânı sağlamakta. Hatta daha güvenli olarak bilinen parmak izi okuyuculu sistemler, temas durumundan dolayı kartlı sistemlere geçiş yapmak zorunda kaldılar.

Kartlı geçiş sistemleri, temassız geçiş imkânı sağlamasının yanı sıra pratik ve güvenli sistemlerdir. Çoğu apartman ve iş yerlerinin girişinde kullanılan kartlı geçiş sistemleri, yabancıların girmesini engelleyerek güvenliğin sağlanmasında büyük rol oynar. Hatta bazı iş yerleri sadece dış kapılarda değil, iş yerinin farklı bölümlerini de kartlı geçiş sistemleri ile donatmaktadır. Böylece, çalışanların sadece yetkili oldukları bölümleri kullanması sağlanıyor. 

Kartlı geçiş sistemlerinin kullanım alanları çok geniş olmakla birlikte, genel olarak ev, apartman, iş yeri, okul, yurt, otel, hastane vb. mekânlarda tercih edilmektedir.

Unutmayın, yalnız değilsiniz. Bu virüse karşı tüm dünya olarak savaştayız. Geçmişte insanlık nasıl diğer virüsleri atlattıysa, bu virüsü de birlik ve beraberlik içinde atlatacağız. Bu durumun geçici olduğunu kendinize hatırlatın ve yaşam enerjinizi yitirmeden sağlıkla kalın.

22 Nisan 2021
SONRAKİ Post
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram