Pratik Logo

Pratik bir blog!

Görüntülü diafon sistemleri, kartlı geçiş sistemleri, akıllı ev sistemleri, yapay zeka, güvenlik sistemleri vb. teknolojiler üzerine deneyim, gözlem ve düşüncelerimizi burada paylaşıyoruz.

Eviniz Ne Kadar Güvenli?

Hiçbir güvenlik önlemi yüzde yüz etkili değildir. Birisi gerçekten evinize girmek isterse, muhtemelen bunu yapmanın bir yolunu bulabilir. Bununla birlikte, ne kadar çok önlem alırsanız, içeri girmek için o kadar fazla çaba gerekir ve yakalanma riski o kadar artar. 

TÜİK 2019 Ceza İnfaz Kurumu İstatistikleri' ne göre, hükümlü statüsünde hapise girenlerin en çok işlediği suçun hırsızlık olduğunu biliyor muydunuz?

Peki, sizin eviniz ne kadar güvenli? Evinizi alırken ya da kiralarken ne kadar güvenli olduğuna dikkat ettiniz mi? Ya da Güvenlik açıklarını tespit edip, bunlar için çözüm yolları araştırdınız mı? Daha önce yapmadıysanız, işte size fırsat! Yaşam alanlarımızı daha güvenli hale getirme konusunda güvenlik uzmanlarının tavsiyelerini sizler için derledik.

1. Hırsız Alarm Sistemi Takın

Bazı hırsızlar güvenlik sistemleriyle uğraşmaz. Bazıları, belirli markaları devre dışı bırakmakta rahattır. Ancak alarm sistemleri hakkında ne düşündüklerine bakılmaksızın, hırsızların çoğu yakalanmak istemez. 

Alarm sistemleri siz dışarı çıktığınızda etkinleştirilebilir ve geri döndüğünüzde bir kod kullanılarak devre dışı bırakılabilir. Kod olmadan girmeye çalışan herkes kötü bir sürprizle karşılaşacaktır. Ayrıca, alarm devreye girdiğinde polisi bilgilendirecek şekilde yapılandırılabilirler.

2. Kaliteli Kapı ve Pencereler Kullanın

Hırsızların çoğu bir mülke kapı ve pencerelerden giriyor. Büyük cam panelli kapılar, cam kırılıp üzerine tırmanılabildiğinden özellikle risklidir. Ayrıca içeriye bakmayı da kolaylaştırırlar. Buzlu cam daha güçlüdür ve hırsızların içeri girmesini engeller.

Tüm pencereler, özellikle zemin ve birinci katta içeriden çalıştırılabilen kilitlerle korunmalıdır. Pencerelerin gün boyu açık bırakıldığı yaz aylarında, dışarı çıkarken tüm pencereleri kapattığınızdan ve kilitlediğinizden emin olun.

3. Pencere Sensörleri Kullanın

Pencere sensörleri bir pencere veya kapıya eklendiğinde, açılır veya kapanırsa size haber verirler. Potansiyel girişleri korumak, evinizin güvenliğini sağlamaya yönelik büyük bir adımdır.

Sensörler, hem ev güvenlik sisteminin hem de akıllı ev otomasyon sisteminin parçası olabilir. Her ikisini de kapsayan güvenlik eylemleri oluşturabilirsiniz. Örneğin, gece yarısından sonra kapınız açılırsa sensörü yatak odanızın ışığını yakacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ya da siz yokken kapı açılırsa, size bir bildirim gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

4. Cam Kırılma Sensörleri Ekleyin

Cam kırılma sensörü, cam kırılma sesini dinler. Bu küçük cihazlar, özellikle çok fazla penceresi olan evlerde oldukça kullanışlıdır. Cam kırılma sensörlerinin farklı özelliklere sahip modelleri vardır. Örneğin, kimisinde izlenmesini istediğiniz her pencere için bir tane taktırmanız gerekir, kimisinde ise tek bir cam kırılma sensörü, bir oda dolusu pencereyi izleyebilir.

5. Bahçenizi Güvende Tutun

Kilitli bir bahçe kapısının üzerinden geçmek kolay olabilir, ancak dikkat çekmeden bunu yapmak zordur. Birisi bahçenize tırmanmak zorunda kalıyorsa, muhtemelen orada olmaması gerekir. Öncelikle kaliteli bir bahçe kapısı taktırmakla başlanmalıdır. Eski bir yapı ve anahtarla kilitlenemeyen kapılar büyük bir asma kilitle sabitlenmeli ve tüm anahtarlar evde saklanmalıdır. Güvenli kapılar ve yüksek duvarlar caydırıcı olabilir. Yine de telli çit sistemlerinde faydalanmanız ekstra güvenlik sağlayacaktır.

6. Güvenlik Kamerası Kullanın

Güvenlik kameraları hem ev güvenlik sistemiyle hem de kendi başına çalışır. Bir kameranın varlığı hırsızları caydırabilir ve bu işe yaramazsa onları yakalamaya yardımcı olur. Güvenlik kameraları hırsızlar açısından caydırıcılık sağladığı için, kamera görünümlü sahte cihazlar bile kullanılabilir. Ancak bunun bir garantisi olmadığını ve profesyonel hırsızlar tarafından kolaylıkla anlaşılabileceğini unutmayın.

7. Görüntülü Diafon Sistemleri Kullanın

Evinize gelen davetsiz misafirleri erken tespit etmek ve kapınızı doğru kişilere açtığınızdan emin olmak için, görüntülü diafon sistemleri oldukça etkilidir. Özellikle çocuklarınıza izniniz olmadan kapıyı açmamalarını tembihleyin. Kapının hemen yanında bulunan diafon kamerası, hırsızlar açısından ekstra caydırıcılık sağlar. Hırsızların ön kapıdan giriş ihtimalini minimuma indirmek için, görüntü diafon sistemlerini önemli bir güvenlik önlemi olarak değerlendirmelisiniz.

8. Bahçe ve Sundurma Işıklarını Otomatik Yapın

Gece bahçenize giren bir hırsız, beklenmedik şekilde etrafın aydınlanması halinde panikler. Aynı şekilde kapınızın önüne geldiğinde ışıkların yanması hırsızları görünür kılar ve bu durum onları rahatsız eder. Harekete dayalı ışıklandırma kullanarak, ışıklarınızın akşam olduğunda aktif edilip, sabah olduğunda devre dışı kalmasını sağlayabilirsiniz.

9. Uyarı İşaretleri Kullanın

Hırsızlar en kolay hedefi aradıkları için, bir Doberman tarafından saldırıya uğrama riskini almak istemezler. Köpeğiniz olmasa bile, bahçenize veya çitinize “dikkat köpek var” uyarısı koymayı düşünün. Potansiyel hırsızları korkutmak için yan kapınıza bir köpek kâsesi koyabilirsiniz. Bir güvenlik şirketine alarm için ödeme yapıyorsanız, hırsızları caydırmak için bunu bir işaret ve çıkartmalarla duyurun.

10. Zamanlayıcılar Kullanın

Evinizin dolu olduğunu düşünmeleri için zamanlayıcılar kullanın. Gündüz evde birisi olduğunu düşündürmek için televizyon ya da radyonun belirli aralıklarla açılıp kapanmasını sağlayan otomasyon sistemleri kurdurabilirsiniz. Aynı şekilde geceleri bazı odaların lambasının otomatik açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz. Bu zamanlayıcılar özellikle tatile çıktığınızda, uzun süre evde olmadığınızda oldukça etkili güvenlik tedbirleridir.

Her hırsız aynı şekilde hareket etmez. Kimisi gündüz vakitlerini tercih ederken, kimisi gece vakitlerini tercih eder. Kimisi havanın kararmasını bekler; hava karardığında ışıkları yanmayan ev boş olarak düşünülür. 

Tüm tedbirlerinize rağmen yine de hırsızın evinize girme ihtimaline karşı, ev içerisinde de gerekli tedbirleri aldığınızdan emin olun. Değerleri eşyalarınızı zekice düşünülmüş yerlerde saklayın. Henüz bir hırsızlık vakası yaşamamış olabilirsiniz. Ancak bugün yaşamayacağınız anlamına gelmez. Kendinizi ve ailenizi korumak için gerekli tedbirleri aldığınızdan emin olun.

22 Nisan 2021
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram