Pratik Logo

Pratik bir blog!

Görüntülü diafon sistemleri, kartlı geçiş sistemleri, akıllı ev sistemleri, yapay zeka, güvenlik sistemleri vb. teknolojiler üzerine deneyim, gözlem ve düşüncelerimizi burada paylaşıyoruz.

Yaşlılar İçin Hayat Kurtaran Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı ev sistemleri, yaşlı yakınlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak, onları gerektiği şekilde takip edebilmek ve olası sorunlarda hızlı çözümler üretebilmek için oldukça faydalı teknolojilerdir. 

Özellikle evlerinde yalnız yaşayan yaşlıların bazı rutin işlerinin evdeki akıllı cihazlar tarafından otomatik olarak yapılması, sağlık durumlarının takip edilmesi, yakınlarının ihtiyaç duyduklarında hızlı ve kolay şekilde onlara ulaşabilmesi gibi avantajlı özellikler, yakın gelecekte akıllı ev sistemlerinin hızla yaygınlaşacağını gösteriyor. Akıllı ev sistemleri evlerin inşa sürecinde kurulabileceği gibi, bir evi sonradan akıllandırmak da mümkün. 

Akıllı ev sistemlerinin etkin uygulama ve kullanımı ancak kişilerin ihtiyaçları, beklentileri, yaşam koşulları ve yapabilirlikleri göz önünde bulundurularak başarılabilir. Yaşlılığın farklı evrelerinde, olası kronik hastalıkların sonuçlarına da bağlı olarak, kişilerin bedensel, zihinsel ve psikolojik durumlarında önemli farklılıklar gözlemlenebilmektedir. Akıllı cihazlardan yararlanacak olan kişilerin, kişisel durumları ve ihtiyaçları değerlendirilerek onlara özel kurulumlar yapılmalıdır.

Akıllı Ev Sistemleri Yaşlılara Nasıl Yardımcı Olabilir?

Akıllı Hoparlörler

Akıllı hoparlörler, sesli komutlarınızla evdeki akıllı cihazları yönetmenizi sağlayan cihazlardır. Aynı zamanda tek bir komutunuzla da birçok işi otomatik olarak yapabilir, adeta bir sanal asistan olarak çalışabilirler. Akıllı hoparlörler ile neler yapabileceğinize bir göz atalım;

  • İlaçlarınız için hatırlatıcılar ayarlayabilirsiniz.
  • Sesinizle komut vererek oda sıcaklığını ayarlayabilirsiniz.
  • Yardıma ihtiyaç duyduğunuzda yakınlarınıza uyarı gönderebilirsiniz.
  • Işıkları sesli komut ile açıp kapatabilirsiniz.
  • Telefon görüşmesi yapabilirsiniz.
  • Televizyonu açıp kapatabilir, müzik çalabilirsiniz.

Daha gelişmiş bir asistan hayal ediyorsanız Ballie gibi evde gezebilen ve sizi takip edebilen akıllı robotları da inceleyebilirsiniz.

Akıllı Fişler

Zararlı olabilecek veya elektrik tüketen cihazların açık kalmasından endişe ediyorsanız, akıllı prizler tam size göre. Akıllı prizlere bağlı herhangi bir cihazın gerçek zamanlı durumunu kontrol edebilir; lamba, su ısıtıcısı, kahve makinesi, fan ve kombi gibi elektronik cihazların olası tehlikelerini kontrol altına alabilirsiniz.

Düşme Sensörü

Bu alanda en bilindik girişim olan Walabot, sensörlerini kullanarak üç boyutlu olarak alan taraması yapıyor, yere bir düşme olduğu anda tespit ediyor ve düşme yaşanır yaşanmaz belirlenen kişiye otomatik olarak arama yapıyor.

Akıllı Termostatlar

Akıllı termostatlar, bir evin sıcaklığını uzaktan izlemek için harika bir yoldur. Akıllı telefon veya akıllı bir hoparlörle eşleştirildiğinde ses kontrolü ile sıcaklık ayarları yapılabilir. Akıllı termostatlar, elektrik faturalarını düşürmek ve evin sıcaklığını izlemek için de oldukça avantaj sağlar.

Akıllı Güvenlik Kamerası

Akıllı kameralar ile ev güvenliğinizi sağlayabilir ve olası bir ihtiyaç halinde yakınlarınızın kamera ile sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz. Akıllı kameralar, belirli komutlar verilerek otomatik eylemler gerçekleştirebilirler.

19 Nisan 2021
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram