Pratik Logo

Pratik bir blog!

Görüntülü diafon sistemleri, kartlı geçiş sistemleri, akıllı ev sistemleri, yapay zeka, güvenlik sistemleri vb. teknolojiler üzerine deneyim, gözlem ve düşüncelerimizi burada paylaşıyoruz.

Bu Önlemleri Almadan Sakın Tatile Çıkmayın

Bir kaç günlük bir iş toplantısı veya uzunca bir tatil için seyahat ediyor olsak da, biz yokken evimizin güvende olduğundan emin olmak istiyoruz. Pek çok seyahat uzmanına göre güvenlik için en önemli husus, siz orada olmasanız bile evinizde yaşantı varmış gibi görünmesini sağlamaktır. Seyahate çıkarken gözünüzün arkada kalmaması için seyahat ve güvenlik uzmanlarının tavsiyelerini sizler için derledik.

1. Nakit para, mücevher vb. değerli eşyalarınızı güvenli bir kasada saklayın. 

2. Evinizin dışında asla gizli anahtar bırakmayın. Bunları bulmak hırsızlar için çok kolaydır ve hırsız olabilecek bir kişiye çok kolay erişim sağlar. İçeri girmek için alternatif bir yola ihtiyacınız varsa, bir kilitli kutu kiralamayı düşünün ya da çok güvendiğiniz birine bir anahtar bırakın.

3. Mümkünse bir alarm sistemi kurun. Araştırmalar, güvenlik sistemi olmayan evlerin hırsızlığa maruz kalma olasılığının, sahip olanlara göre üç kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

4. Müstakil evde oturuyorsanız, evinizin etrafındaki çeşitli ışıklara zamanlayıcılar takın, böylece evde birileri varmış izlenimi verebilirsiniz.

5. Dış ışıklarınıza hareket dedektörleri yerleştirin. Bu, mükemmel bir güvenlik önlemidir.

6. Dondurucu, buzdolapları ve zamanlayıcılar dışında her şeyi fişten çekin. Bu sadece elektrik faturanızdan tasarruf etmekle kalmayacak, aynı zamanda elektrik problemlerinin önlenmesine de yardımcı olacaktır.

7. Bir haftadan fazla bir süre evde olmayacaksanız, dahili su vanasını kapatın. Böylece olası bir su baskınının önüne geçmiş olursunuz.

8. Evden ayrılmadan önce tüm kapıları ve pencereleri kilitleyerek emniyete alın.

Eviniz Akıllıysa İşiniz Kolay

Tatil hazırlığı başlı başına bir telaş olabiliyor. Hazırlık stresi içerisinde ne kadar dikkat edilse de her zaman bir şeyler unutuluyor. Bazen de "ütünün fişini çekmiş miydim" gibi aklımızı kurcalayan bir soru huzurlu bir seyahat yapmamıza engel oluyor. 

En çok korktuğumuz hususlar, elektronik cihazlar ve olası hırsızlık durumları oluyor. Yukarıda bahsettiğimiz önlemler tatile çıkmadan önce yapmanız gerekenler. Ama eviniz akıllıysa işiniz kolay. Çünkü evinizdeki pek çok cihazı uzaktan da yönetebilirsiniz. Böylece hırsızlık durumlarını da kolayca önleyebilirsiniz. Mesela evinizdeki ışıkların belirli saatler arasında yanmasını, pencere ve perdelerinizin açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Güvenlik kameraları da her zaman hırsızlar açısından caydırıcı olmuştur. Bu sebepledir ki işlevsiz maket kameralar kullananlara da tanık olabiliyoruz. Ama siz yine de gelişmiş bir kamera tercih etmelisiniz. Akıllı kameralar sıra dışı bir hareket algıladıklarında sizi hemen uyarırlar.

Tüm Kontroller Tamam mı?

Tehlike arz edecek tüm cihazları kontrol ettiniz ve gerekli güvenlik önlemlerini aldıysanız, son kontrolleri de yaparak huzurlu bir seyahate çıkabilirsiniz.

  • Faturalarınızı ödediniz mi?
  • Çöplerinizi çıkardınız mı?
  • Çamaşır makinesinin içi boş mu?
  • Bulaşık makinesinin içi boş mu?
  • Tüpün ya da doğalgazın güvenliği kapalı mı?
  • Muslukların tamamı kapalı mı?
  • Fişlerin hepsini prizlerden çektiniz mi?
  • Elektrik sigortasını kapattınız mı?
  • Kapıların ve pencerelerin tümü kapalı mı?

Mutlu ve huzurlu bir tatil diliyoruz.

19 Nisan 2021
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram